sadsad x
asdasd
Sıralama seçin

YAZMA

İslamdan önce eski imparatorlukların olduğu dönemlerin geleneği olan örtünmek, araştırmalar sonucu Eski Asur İmparatorluğu'na kadar uzanan köklü bir gelenek. Ihlamur ağacı yapraklarından elde edilen kumaşa kök boyalarıyla işlenen örtüler yüzyıllar boyu kadınlar tarafından kullanılıyor. Günümüze yaklaşan yüzyıllar içerisinde yine kök boyalarıyla işlenen yazmalar, kalıplarla Anadolu motifleriyle süslenmiştir. Türk Kültüründe önemli bir yere sahip olan iğne oyası, yazmaların kenarlarına işlenerek mükemmel bir el sanatı geleneği başladı.Bazı kaynaklara göre iğne oyası, Anadolu'dan Balkanlara oradan da İtalya'ya ve Avrupaya ulaştığı söylenmektedir. Günümüzde hala çok değerli olan iğne oyası, gevşek dokunmuş pamuklu kumaşlara (yazma) işlenerek kullanılıyor. Dünya literatürüne 'Türk Danteli' olarak giren iğne oyasının çok köklü bir geçmişe dayandığı bazı araştırmacılar tarafından keşfedilmiştir.Bazı hanımlarının geçim kaynağı dahi olan iğne oyası, yazmaların kenarına işlenerek çeyizlik yazma olarak kullanılıyor.

Bu kadar köklü bir tarihe sahip olan iğne oyalı yazmalar günümüzde bilgisayar desteği ile tasarlanmakta ve pamuklu kumaşlara basılmakta. Nitekim iğne oyası hala el emeği istiyor ve hala çok kıymetli. Bir el sanatı olarak iğne oyası; dilerseniz Desenli Yazmalara dilerseniz Düz, İçi Boş, Düz Yazmalara işlenebiliyor. Oya yapmak bana göre değil diyorsanız Dikişli Yazmaları da tercih edebilirsiniz. Hanımların çeyizleri için özel olarak emek sarfettiği oya; iğne, tığ ve mekik oyası olarak üçe ayrılıyor. Vereceğiniz emeğe değer bir yazma bulmak istiyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz. Sitemizde %100 Türk Pamuğundan üretilen yüzlerce yazma modelini bulabilirsiniz.
Yıkamadan sonra oluşabilecek deformeyi azaltan Sanforizayon işlemi uygulanan yazmalarımız, solma ve çekme yapmaz. Kumaş kalitesi bizden, iğne oyası sizden!

Sitemizde yüzlerce çeşitte bulabileceğiniz Yazmalar, %100 Türk Pamuğundan üretiliyor. Tülbent, Desenli, Dikişli, Düz, İçi Boş kategorilerinden ulaşabileceğiniz yüzlerce yazma sizi bekliyor!

İletişim Bilgileri

Telefon: 908508880855

E-posta: bilgi@simisso.com - info@simisso.com

Adres Şabanoğlu mah., 1613. Sokak No:48, 55330 Tekkeköy/Samsun

World Axess Bonus Maximum Card Finans Visa Master Card Troy Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.