sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 34 ürün görüntüleniyor.

İşlemelik Ürün Modelleri

İşlemelik Ürünler

Ev dekorasyonunda hazır üretilen nesneler her ne kadar göz alıcı olsa da eviniz için kendi elinizden çıkan ve emeğinizi sergileyebileceğiniz bir ürün yapmak çok daha değerli olabilir. Evlerine kendi zevkine göre etaminden bir masa örtüsü, havlu, seccade yapmak isteyen ve yetenekleri ile beğeni toplamayı arzulayan kadınların yapmayı en çok sevdiği el işleri arasında işlemelik ürünler üzerine kanaviçe ve etamin bulunmaktadır.

İşlemelik ürünler birbirinden farklı boyut ve renklere sahip olsa da her biri kanaviçe, rokoko ya da etamin gibi kumaş üzerine iğne ile yapılan işlemeler için uygun bir dokuya sahip olmalıdır.

İşlemelik Ürün Nedir?

İşlemelik ürünler ve nakışlık kumaşlar, üzerine çeşitli şekiller ve desenlerin yapılabildiği, uygun iplik ve iğneler ile bunların üzerine tıpkı resim çizer gibi farklı motiflerin işlenebildiği; kimi zaman bir seccade olan kimi zaman etamin işleme yapılması için özel üretilmiş kumaş çeşitlerine işlemelik ürün denir.

İşlemelik ürünlerin her biri düz ve delikli bir dokuya sahip kumaşlardır. Örgü malzemelerinden iğnelerin kolaylıkla kumaşa geçebilmesi ancak dokuların fazla delikli görünmemesi ve işlenen motifin çok daha güzel durması için işlemelik ürünlerin dokuları özeldir. İşlemelik seccade, işlemelik havlu ve kumaşlar ile ev dekorasyonu renklendirilebilir.

İşlemelik Ürünler Nelerdir?

Yüzeyine iğne geçen her ürün belirli bir ölçüde işlenebilir ancak işlemelik ürünler kanaviçe ve etamin işleme için özel olarak üretilmiştir. İşlemelik ürünler genellikle beyaz, bej ve hasır rengi olsa da her renkten işlemelik kumaş bulmak mümkündür.

İşlemelik ürünler nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında en çok tercih edilenler;

● İşlemelik Kumaş

● İşlemelik Seccade

● İşlemelik Havlu

seçenekleridir. İşlemelik kumaş arayanlar tuhafiye ve bujiterilerden bunları kolaylıkla temin edebilir. İşlemelik kumaşların yüzeyi düzdür, dolayısıyla işleme yapmak için oldukça uygun olan bu kumaş çeşitlerini güzel bir yaratıcılık ve el işi yeteneği süsleyecektir. İşlemelik kumaşlar, kullanım alanlarına göre püsküllü ya da püskülsüz olabilir. Tercihe göre seccade modelleri ya da işlemelik havlu seçenekleri kenarları püsküllü seçilebilir ya da bu kumaşlara püsküller el ile yapılabilir.

İşlemelik Seccade Modelleri

İşlemelik seccade modelleri aslında birbirinden çok da farklı değildir. Tercihe göre büyük ya da orta boy seccade kumaşları işleme yapılması için tercih edilebilir. İşleme seccade modelleri üzerine çeşitli çiçeklerin, motiflerin, sağ ve sol taraflarına simetrik desenlerin işleneceği kumaşlardır.

İşlemelik seccade modelleri üzerinde işlenecek motif baskısı olan ürünler olabilir. Ancak tercihe göre baskısız işlemelik kumaş alınarak seccade haline getirilebilir.

İşlemelik Havlu Modelleri

İşlemelik havlu modelleri en çok tercih edilen işleme ürünleri arasında yer alır. Kimi zaman püsküllü kimi zaman püskülsüz çeşitleri ile dikkat çeken işlemelik havlu modelleri, rengarenk görünümleri ile dikkat çekmektedir.

İşlemelik havlu için kullanabileceğiniz bazı kitler bulunmaktadır. Bu kitlerden yararlanarak etamin havlu yapabilir ve işlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Etamin havlu modellerini isterseniz süs olarak kullanabilir, isterseniz el havlusu olarak banyanozda kullanabilirsiniz. İşlemelik havlular yapısı itibariyle hem süsleme yapmak hem de günlük olarak kullanmak için uygundur.

İşlemelik havlu modellerine bir desen yapmak oldukça kolaydır. Bunun için işlemelik havlu modelleri arasından istediğiniz bir rengi seçebilir ve çeşitli renklerdeki işlemeye uygun ipler ile kendinizi yansıtan bir havlu yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede banyoda ya da mutfakta misafirlerinizi karşılayan ilk materyallerden biri sizin el emeğiniz olacaktır!

İşlemelik Kumaş İçin Hangi İplik Seçilmelidir?

İşlemelik kumaş seçimi renk, boyut ve kullanım alanı açısından önemlidir ancak iki kriter daha sizin hem alacağınız keyfi hem de işlemenizin kalitesini etkileyebilir. İşlemelik kumaş modelleri arasından nasıl bir seçim yapacağınız kadar hangi iğne ve ipliği kullanacağınız da oldukça önemlidir. İşlemelik kumaş için en önemli seçimlerden bir tanesi iplik seçimidir. Kullanılan iplik kalitesi, işlemenin de kalitesini ve ömrünü belirler. Uygun olmayan iplik kullanımının sonucunda işlediğiniz motif istediğiniz gibi olmayabilir ve emekleriniz boşa gidebilir.

İşlemelik kumaş için iplik seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde;

● En rahat işleme süreci için 6 katlı muline iplik kullanmalısınız. Katları ayrılabilen bu iplik çeşidi sizlere etamin işleme ve kanaviçe yaparken yardımcı olacaktır.

● İşleme yaparken ipliğinizin tüylenme yapmaması için iplik boyutunu kısa tutmalı ve sık sık yenilemelisiniz. Aksi halde daha henüz işlediğiniz kumaş, eski bir görünüm alacak ve motifiniz tüylenme sebebi ile güzelliğini kaybedecektir.

● İpliğinize uygun bir iğne seçmelisiniz. İşleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? İşleme yapabilmek için her enstrümanınızı doğru seçseniz de ortaya sorunsuz ve oldukça güzel bir ürün çıkması için gerekli olan unsurlardan bir tanesi de dikkatinizdir. İşleme yapmak için her ne kadar yetenekli olsanız da sayacağımız kriterlere dikkat etmemeniz halinde hem süreçten keyif almaz hem de ürününüzü beğenmeyebilirsiniz. Tabii, bu durum da sizin el işi yapmaktan soğumanıza neden olabilir.

İşleme yaparken dikkat edilecekler şunlardır;

● Kumaşı, kullanmadan önce yıkamamanız gerekmektedir. Aksi halde, deliklerin sıkılaşmasına neden olabilirsiniz. Bu durum kullanımda zorluk yaratacaktır.

● İşleme şeması bitmiş işin görünümünü belirtir. Bu nedenle kumaşınızı ayarlarken en az 8 cm’lik bir pay bırakmalısınız.

● Eğer işleme yapmaya yeni başladıysanız sizler için kasnak kullanmak en iyi sonucu verebilir. Böylece desenleriniz çok daha renkli çıkacaktır.

● Kumaşın merkezini tespit etmeden işlemeye başlamamalısınız. Kumaş merkezini belirlemek için kumaşınızı katlayarak kat izlerinin kesiştiği noktayı suda çıkan bir işaret kalemi ile işaretlemelisiniz.

tüm bu kriterlere dikkat ettiğiniz taktirde ister işlemelik kumaş isterseniz işlemelik havlu kullanın ya da işlemelik seccade modellerini tercih edin… Yeteneğiniz ile harikalar yaratacaksınız!

Simisso’da en kaliteli işlemelik kumaş, işlemelik seccade, işlemelik havlu modellerini bulabilir ve hobinizi en keyifli şekilde sürdürebilirsiniz. İşleme yapmanız için gerekli olan tüm tuhafiye ürünleri Simisso’da güvenli alışveriş imkanıyla sizleri bekliyor!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.