sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 57 ürün görüntüleniyor.

Lastik Modelleri

Lastik

Günlük hayatta özellikle giyim sektörü için vazgeçilmezler arasında olan ve kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlayan en temel tuhafiye malzemeleri arasında birbirinden renkli ve çeşit çeşit lastik modelleri bulunmaktadır. Farkına varılmasa bile aslında lastik modelleri her zaman ihtiyaç duyulabilecek ürünler arasında ilk sırada gelmektedir.

Giyim sektörünün neredeyse her alanında farklı modellerde karşımıza çıkan lastik modelleri özellikle bebek giyim sektöründe kullanılmaktadır. Bebeklerin hassas cildine zarar vermeyen ve onları bunaltmayacak ölçülerde elbise lastiği çeşitleri ile giyim ihtiyaçları karşılanmaktadır. Lastik, fermuar ile kıyaslandığında özellikle günlük bebek giyim açısından oldukça kullanılan ve tercih edilmesi gereken bir üründür.

Ancak lastik modellerinin kullanım alanları yalnızca giyim sektörü ile sınırlı değildir. Özellikle tuhafiye sektöründe tercih edilen lastik farklı çeşitleri bulunmaktadır. Dikiş lastiği, bebek lastiği, süslemelerde kullanılan yassı lastik çeşitleri, elbise lastiği dantel lastik gibi dikkat edilmeyen ancak çok fazla seçeneğin bulunduğu lastik modelleri satılmaktadır.

Örgü İşlerinde Kullanılan Lastik Nedir?

Örgü işlerinde kullanılan lastik çeşitleri ihtiyaca ve zevke göre değişkenlik gösterebilir. Ancak örgü işlerinde genellikle bebekler ve çocuklar için örgü yapılıyorsa eğer burada kullanılan lastik modelleri, örgü ipinin kendisi ile yapılan bir lastik çeşididir.

Eğer örgü lastik yapımı tercih edilmiyorsa çocuklar için kullanılan kıyafetlerde yassı lastik çeşitleri tercih edilir. Böylece hem lastik ihtiyacı karşılanır hem de bebek ve çocukların cildi tahriş olmaz. Örgü işlerinde kullanılan lastik çeşitleri genellikle farklı özelliklere sahiptir. Bu noktada örgü ve dikiş ayrımının bilinmesi gerekir.

Dikiş yapımı genellikle kumaşların arma ve aplikeler ile birbirine iliştirilmesi ve ortaya bir ürün çıkarılması ile ilgilidir. Dikiş makinası ile yapılan dikiş modellerinde lastik kullanımı tercihe göre değişebilir. Örneğin bir kumaşa lastik detay eklemek isterseniz bunun için özel olarak üretilmiş geniş enli lastik modellerini kullanabilirsiniz. Ya da beden ölçüsünü lastik ile değiştirmek istediğiniz bir dikiş ürününüz varsa bunun için farklı en genişliğine sahip lastik çeşitlerini kullanabilirsiniz.

Örgü işlerinde kullanılan lastikler ve dikiş için ihtiyaç duyulan lastikler ve özellikleri birbirinden farklıdır. Örgü için kullanılan lastik modelleri genellikle el ile yapılırken farklı renk ve genişlikteki lastik modelleri süsleme kenarlarında, elbise kenarlarında ve daha birçok dekorasyon ve giyim süsü kenarlarında kullanılabilir.

Özellikle küçük çocukların giyim ürünlerinde fermuarın sertliğine sahip olmaması ve düğmenin iliklenme sürecinden daha kolay bir kullanım sağlamasıyla lastik çeşitleri çok sık tercih edilir.

Örgüde Kullanılan Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Kadınların dikiş kutularında kasnaklardan makrome iplerine, iğnelerden kurdelelere ve tığlara uzanan uzun bir liste vardır. Lastik çeşitleri de bunlardan biridir. Örgüde kullanılan lastik çeşitleri lastik modellerinin biçimine göre farklılık gösterir. Dikişi lastiği çeşitleri farklı biçimlerde üretilebilirken özellikle biçimlendirilmiş yassı lastik modelleri, yuvarlak lastikler ve lastik ipler, biye lastikler lastik modellerini çeşitlendirmektedir.

Örgüde ve dikişte kullanılan lastik çeşitleri;

● Yuvarlak Lastik

● Makara Lastik

● Yassı Lastik

● Lastik İp

● Tütü- Etek Lastiği

● Dantel lastik

olarak gruplandırılabilir. Lastik çeşitleri, kullanılacak yerin özelliğine göre tercih edilebilir. Tercihe göre farklı renk ve boyutları bulunan lastik çeşitlerine yakından biraz bakalım.

Yuvarlak Lastik

Genellikle kıyafetlerin belleri ve tutturulmak istenen bölgelerin içerisine dikilerek kullanılır. Yuvarlak lastik farklı çaplara sahip olsa bile biçim olarak diğer lastik türlerinden ayrılmaktadır. Lastik tokaların yapısı bunlara örnek gösterilebilir.

Makara Lastik

Makara lastik, bir makaraya sarılı olan ve farklı boyutları, farklı renkleri ve özellikleri bulunan lastik türüdür. Makara lastikler istenilen şekil ve boyutta olabilir.

Yassı Lastik

Yassı lastik, yuvarlak lastiklerden farklı olarak geniş bir yüzeye sahip olan ve genellikle kumaş üzerine dikişlerde kullanılan lastik türüdür.

Lastik İp

Lastik ipler genellikle kumaş üzerine süslemeler ve hırka ya da ceketler üzerine iliklenecek düğmeler ile birlikte kullanılır. Düğmelerin daha esnek bir yapıda olmasını sağlar ve yerine göre kullanım kolaylığını barındırır.

Tütü - Etek Lastiği

Özellikle bebek giyim ürünlerinde kız çocuklarının etekleri için kullanılır. Tütü eteklerin çevresindeki yumuşak yapılı ve can acıtmayan lastik çeşididir.

Dantel Lastik

Lastik çeşitleri arasında yüzeyi ile dikkat çeken bir lastik çeşididir. dantel lastikler işlevsel olması istenen süslemeler için tercih edilir.

Örgü Lastiği Nerelerde Kullanılır?

Örgü lastiğinin kullanım alanı bir hayli fazladır. Özellikle giyim ve aksesuar sektöründe örgü lastiği tercih edilir. Bere kenarları, kazaların kol ve bel detaylarında örgü lastiği görülebilir. Kadın, erkek ya da çocuk giyim farketmeksizin özelliklle eşofman gibi rahat giyim ürünlerinin kulalnımında lastik çeşitlerinin hem süsleme için hem de işlevselliği arttırmak için tercih edildiği görülür. Günümüzde lastikler yalnızca bir materyal değil; farklı çeşit, boy ve desenleri ile aynı zamanda bir süstür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.