sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 29 ürün görüntüleniyor.

Simli İp Modelleri

Cıvıl cıvıl örgü işlerini yapmanıza yardımcı olacak ve farklı dokularıyla örgü işlerinizi renklendirecek simli ip çeşitleri en sevilen ipliklerden biridir. Simisso’da birçok markanın simli ip modellerini bulabilir ve dilediğiniz gibi güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Simli İp Nedir?

Çoğunlukla makrome, duvar süsleri, amigurumi bebekleri, aksesuar ve takılar örmek için tercih edilen simli ip çeşitleri, parlayan yapıları ve dikkat çeken görüntüleriyle oldukça sevilir. Kimi zaman simli iplerle patikler örülebilirken, simli iplerin yapısına vef parlaklığına bağlı olarak örgü hırkalar, bere ve şallar yapılması tercih edilebilir.

Simli İplerin Özellikleri Nelerdir?

Simli iplerin en belirgin özelliklerinden biri, her türlü ipliğin simli versiyonunun bulunabilmesidir. Dolayısıyla ister doğal iplikler isterseniz sentetik ipliklerde simli ip seçeneklerini değerlendirerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Simli iplerin özellikleri hemen hemen diğer ipler ile aynıdır. Yalnızca yapısında sim bulunan iplerin birbirine karışma ihtimaline karşı dikkatli kullanmak gerekir. Kimi simli ipler daha tok yapıya sahipken bazı simli iplerin tiftiklenen, püsküllü veya daha yumuşak yapıda olduğu görülür. Ancak birbirine karışmayan, oldukça şık bir görünüm sunan kimi simli ipler, tok yapıları sayesinde özellikle atkı, şal, bere, eldiven ve hırkalar için tercih edilir.

Simli iplerin yumuşaklığı ciltte kaşıntı yapmaması için önemlidir. Bu nedenle simli iplerin görüntüsü kadar yapısı da önemlidir. Özellikle simli yün ipler yumuşak dokusu, doğallığı ve sıcak tutmasıyla sıklıkla kullanılır.

Simli İp Çeşitleri

Simli ip denildiğinde tek bir model ve markadan bahsedilmez. Simli ip kategorisinin içerisinde farklı özellikte ve dokuda birbirinden farklı yapıda simli ipler vardır. Bunlar arasında en çok tercih edilen iplik çeşidi, simli yün ip iken diğer simli ip türleri; simli rafya ip, simli jüt ip, simli kadife ip, simli kağıt ip ve simli penye iptir.

Doğallığı ve yumuşaklığıyla örgü işlerinin en sevilen parçası simli yün ipler aynı zamanda punch ipleri yerine de kullanılabilir. Yumuşacık dokusu ile basit punch örnekleri yapabileceğiniz ve evinizin her köşesini süsleyebileceğiniz ürünleri simli yün ipler ile ortaya çıkarabilirsiniz. Simli ipler, %100 yün veya belirli oranda akrilik ile karıştırılarak üretilen ipliklerdir. Dolayısıyla akrilik oranı düşük simli ipleri kendinize yastıklar veya giyim ürünleri yapmak için kullanabilirsiniz.

Simli iplerin bir diğer çeşidi de simli rafya iplerdir. Özellikle dayanıklı yapısıyla örgü işi yapmayı sevenlerin kullanmayı tercih ettiği simli rafya ipler ayakkabı bağcıklarında veya terlik ipleri olarak kullanılır. Ayrıca ev dekorasyon ürünleri de simli rafya ipi ile yapılabilmektedir.

Simli jüt ip ise simli iplerin en profesyonelce kullanımları için üretilen bir çeşididir. İnce işçilikler için üretilen ve ince simli ip olarak da isimlendirilen simli jüt iplere kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bir diğer simli ip çeşidi olan simli kağıt ip, özellikle hasır renkleriyle son dönemin modasında dikkat çeken ve hasır dekorasyon ürünlerini kullanmayı sevenlerin tercih ettiği bir iptir. Kağıt ipin simli olması, farklı bir görünüm sağlarken klasik jüt ipinin zamansız estetiği de böylece renklenmiş olur.

Simli kadife ipi, özellikle şık ürünler örmek için kullanılmaktadır. Ağır kumaşlardan biri olan kadife, kadın kıyafetlerinin vazgeçilmezlerinden biri olarak simli kadife iplerin kullanım alanlarını da arttırır. Şık davetler için birebir ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayan simli kadife ipleri aynı zamanda ev dekorasyonunda da kullanılabilir.

Pamuk yoğunluğunun fazla olmasıyla nefes alabilen kumaşlar üretilmesine yardımcı olan simli penye ipler, yumuşak yapılarıyla örgü işlerinde de rahat kullanılır ve tercih edilir.

Simli İp ile Neler Yapılabilir?

Her örgü ipinin kullanım alanı gibi, simli iplerin de kullanım alanları öncelikle giyim ve aksesuar, ardından dekorasyon ve ev tekstilidir. Hobi olarak bebek ve oyuncak yapımı için de kullanılabilecek simli ip çeşitleri örgü tığları ile rahatlıkla örülebilecek farklı kalınlıklara sahiptir.

Simli iplerle bahar aylarında üzerinize alabileceğiniz salaş bir hırka, güzel bir üst veya bluz örebilir, örgü yelekler ile dolabınızı farklılaştırabilirsiniz. Aynı zamanda simli ipler patik, şal, bere, eldiven ve atkı yapımı için renkli ve dikkat çekici seçeneklerden biridir. Kalınlığı uygun olan simli iplerle yastık ve battaniyeler de yapabilirsiniz.

Simli İplerin İçeriği Nelerdir?

Simli iplerin parıltılı yapısı her ip çeşidine PET ve PVC gibi malzemelerin kırpılmasıyla üretilen simlerin eklenmesi ile oluşur. Simler, iplikteki matlığı alarak herhangi bir zararı olmadan iplerin daha dikkat çekici bir yapıya sahip olmasını da sağlar. Cildinize hiçbir zararı olmayan PET ve PVC parçaları daha üretim aşamasındayken birleştirilerek rulolanır ve satışa sunulur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.