sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 54 ürün görüntüleniyor.

Makas Modelleri

Makas

Kimi materyalleri kesmeye yarayan ve çoğunlukla metalden yapılma kırtasiye ve tuhafiye malzemelerine makas denir. El ergonomisine uygun ve tutmaya yaratan, iki bölmeli bir sapı ve ters mekanizma ile çalışan iki adet ucu vardır. Kullanım alanlarına göre büyüklüğü ve materyali hatta tırnak makası gibi daha özel makas çeşitlerinde görüldüğü gibi tarzı ve şekli de değişebilir.

Bazı makas modelleri daha sert materyalleri kesmek için özel olarak üretilmiş iken kimi makas modelleri daha yumuşak ve basit maddeleri kesmek için üretilmiştir. İplik, kablo, kağıt, kumaş gibi basit materyalleri ve kimi zaman metal gibi daha sert materyalleri keser.

Makas genellikle terziler ile özdeşleşmiş bir kullanıma sahip iken aynı zamanlarda berberlerin de tabelalarını süsleyen bir amblem olmuştur. Aynı zamanda her evde mutlaka farklı boyut ve çeşitlerde makas türleri bulunmaktadır. Ev tipi makaslar genellikle çok amaçlı makas modelleridir. Bunlar evde farklı işlevleri görmek için kullanılmaktadır.

Makas modelleri genellikle plastik saplara sahiptir. Dolayısıyla kesim işlemi yaparken parmakların zarar görmesi engellenir. Plastik saplı makas modelleri bu nedenle çok daha uzun süreli ve verimli bir kullanım sunar.

İlk olarak Bronz Çağı içerisinde ortaya çıkan makas, paslanmaz metallerin bir araya getirilmesinden ortaya çıkar. Böylelikle makas kullanımı çok daha uzun ömürlü hale gelmektedir, ayrıca paslanan bir metalden yapılan makas modellerinden çok daha kullanışlıdır. Bu nedenle makas çeşitleri 1761 yılından itibaren paslanmaz metalden yapılan maddeler arasında makas da bulunmaya başlamıştır. 200 yıldan uzun bir süredir kullanılan makas günlük hayatı oldukça kolaylaştıran ve halen birçok alanda kullanımı devam eden materyallerden bir tanesidir. Terzi makası, nakış makası, iplik temizleme makası, tırnak makası gibi birçok farklı konuda kullanılabilecek çeşitleri ve farklı işlevsellikleri mevcuttur.

Makas Çeşitleri Nelerdir?

Özellikle tuhafiye sektörünün olmazsa olmazlarından biri haline gelen makas türleri, kullanan her insanın işini kolaylaştırmakta ve kesilmesi gereken materyallerin oldukça düzgün bir şekilde şekillenmesine fayda sağlar. Kimi makas çeşitleri set halinde satılabilir, kimileri ile tekli satılır ve kullanıcıları ihtiyacına göre uygun boyut ve materyali seçerek satın alabilirler. Kullanım alanlarına göre birbirinden farklı makas çeşitleri bulunmaktadır;

● Nakış makası

● Terzi makası

● İplik temizleme makası

● Çok amaçlı makas

● Tırnak makası

● Kumaş makası

● Bahçe makası

● Kütikül makası

● Mutfak makası

● Çocuk makasları

Görüldüğü gibi birbirinden çok farklı alanlarda kullanılabilen ve her biri farklı sertlik ve boyutta olan makas türleri bulunmaktadır. Her bir makas türü kullanım alanına uygun bir şekilde seçilmelidir. Aksi halde işlemleriniz istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. Sektörde bulunan her bir makasın farklı bir özelliği ön plana çıkmaktadır. Ancak bunların uç kullanımına göre de farklı özellikleri bulunur; yumuşak uçlu makaslar ve sivri makaslar.

Yumuşak uçlu makaslar genellikle çocukların kullanabileceği makaslardır. Yetişkinler için üretilen makas çeşitleri ise özellikler bir ucu sivriltilmiştir. Terzi makası, özellikle evlerde kullanılan çok amaçlı makas çeşitleri, kütikül makası gibi modellerin genellikle bir ucu sivri olur. Makas çeşitleri arasında özellikle tırnak makası farklı bir yapıya sahip olabilir ya da boyutu oldukça küçük olan normal bir makas tasarımı ile hizmete sunulabilir. Bahçe makasları genellikle çimleri ve otları keserek ağaçları budamak; nakış makası, kumaş ve terzi makası da giyim ve tuhafiye ürünleri ile uğraşılan mesleklerde kullanılır.

Makas Seçimi Neye Göre Yapılır?

Bilindiği üzere birbirinden farklı makas çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle farklı kullanım alanlarına hitap eden makasların kendi alanlarına uygun türler arasından seçilmesi hem daha sağlıklı olur hem de kullanım kolaylığı sağlar. Örneğin nakış makası ile kütikül makası aynı işlevi göremez. Dolayısıyla öncelikle ihtiyacınızın ne olduğunu doğru analiz etmeli ve ardından kendinize uygun makası bulmalısınız.

Ancak makas seçimi yalnızca kullanılan yere göre yapılmaz. Aynı zamanda makas çeşitleri arasından seçim yaparken önemli olan bir diğer faktör de materyaldir. Paslanan makasları tercih etmemeli ve düzgün bi kesim için plastik makas türlerinden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu tarz plastik makas türleri anaokul dönemindeki çocuklar için üretilir, uçlarında ince ve çocuklara zarar vermeyecek metalleri bulunur. Ancak günlük kullanım için tercih edilen yetişkin çok amaçlı makas türleri kalitesiz maddelerden yapılmamalı ve böyle makaslar tercih edilmemelidir. Hem dayanıklılık hem de cilt sağlığı açısından paslanmaz çelik her zaman idealdir.

Nakış Makası Ne İşe Yarar?

Nakış makası, çok amaçlı makas çeşitlerinden oldukça farklıdır. Çok küçük ve sivri uçlara sahiptir ve dikiş - nakış işlerinde kullanılır. Uçları kesilecek yüzeye zarar vermeyecek şekilde yukarı doğru kıvrıktır. Böylece nakış sırasında kesilmesi gereken iplik gibi materyaller kolaylıkla kesilebilir. Nakış makası çeşitlerinden paslanmaz çelik olanlar tercih edilmelidir. Böylece hem daha sağlıklı bir kullanım süreci geçirebilir hemde nakış makası sizlere uzun ömürlü kullanım imkanı sunar.

Nakış makası yapısı gereği kağıt kesmez. Nakış makasları dikiş malzemeleri arasında önemli bir yer tutar. Dikiş ile ilgilenen kişiler için nakış makası oldukça önemlidir. Terzi makası gibi olmazsa olmazlardandır. Özellikle terziler ve dikiş nakış ile uğraşan kadınların sahip olması gereken ve onlara kullanım kolaylığı sağlayan makas çeşitlerindendir.

İplik Temizleme Makası Nedir?

İplik temizleme makası, özellikle el ve makine dikişlerinde kalan fazla iplikleri kesmek için kullanılan bir makas türüdür. Dikiş yerlerinde düzgün olmayan kumaş kenarlarını düzeltmek için kullanılır.

Diğer makas türleri içerisinde küçüklüğü ile göze çarpar. İplik kesme makası yaklaşık 11 cm uzunluğundadır. Üzerinde kendiliğinden açılmasını sağlayan bir yay bulunur. İplik kesme makası uçları iki sivri bıçaktan yapılmaktadır. Dikiş nakış işlerinde kalan iplerin kolayca temizlenmesi için iplik kesme makası kullanılmalıdır. Çok amaçlı makas çeşitleri birçok materyal kesiyor olsa da iplik kesme makası fiziksel yapısı itibariyle çok daha kolay ve güvenli bir kullanım sunar.

Makas Fiyatları

Makas fiyatları kullanıcının hangi türden bir makas tercih ettiğine göre değişmektedir. Makas fiyatları aynı zamanda aynı tür makas çeşitlerinin hangi boyutta olduğu ve hangi malzemeden yapıldığına göre değişmektedir.

Çok amaçlı makas türleri, nakış makası, iplik kesme makası, çocuklar için üretilen makas çeşitleri, kütikül makası, tırnak makası gibi makas türleri kullanım alanları farklı olduğundan ve her biri farklı materyaller ile farklı özelliklerini ön plana çıkardıklarından makas fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Genellikle uygun makas fiyatları ile bulunabilecek bu tip makaslar kaliteli malzemeden yapılsa bile bütçe zorlamaz ve uygun fiyatlarla kullanıcılara sunulur.

Simisso’da en kaliteli makas çeşitlerini en uygun makas fiyatları ile bulabilir ve ihtiyacınıza yönelik kullanabilirsiniz. Simisso hem en kaliteli malzemeden yapılmış makas türleri hem de birbirinden farklı kullanım için üretilmiş çok amaçlı makas çeşitleri ile en kaliteli makas türlerini arayanlara hitap ediyor! Hızlı kargo ve güvenli alışveriş imkanı ile istediğiniz makas çeşidi hemen elinizde… Simisso ile en uygun makas fiyatları ve kaliteli makas türlerine ulaşabilir ve uzun süre kullanımınız için gerekli olan makas modellerine kolayca ulaşabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.