sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 382 ürün görüntüleniyor.

Yazma Modelleri

Özellikle Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ve birbirinden farklı desenlere ve işlemelere sahip çeşitleri olan yazma, çizme pamuktan elde edilen Anadolu motiflerinin süslediği kadın aksesuarıdır.

Yazma, çok dikkat edilemese de birçok modele sahiptir. İnce dokuma basmanın üzerine işleme ve desenler kullanıldığı kadar oyalı ve düz yazma modelleri de vardır. Geçmişten günümüze İslam dininin etkisi ile başlarını günlük olarak kapatma gereksinimi duyan kadınların kullandığı yazma çeşitleri halen rahatlığı ve kullanışlılığı nedeniyle kullanılmaktadır. Yazma, özellikle son dönemde kadınların en çok tercih ettiği tuhafiye ürünlerinden biridir. Özellikle dikişsiz yazma modelleri arasından seçimlerini yapan kadınlar bu yazma çeşitleri ile uyumlu renklerde iplik seçimi yaparak yazma kenarlarına oya işlemesi yapabilirler.

Yazma Nedir?

Kadınların, günlük giyimlerinde başlarını kapatmak için kullandıkları aksesuarların başında gelen yazma çeşitleri aynı zamanda geleneksel başörtüsü çeşitlerinden biridir. Anadolu’da günlük ve özel günlerde ya da şenliklerde kadınların başlarını yazma modelleri süslemektedir. Yazma ince iplikten yapılan bir kumaşın kimi zaman oya ile süslenen kimi zaman dikişsiz ve sade olarak kullanılabilen aksesuarlardan biridir. Kadınlar, yazma çeşitleri arasından renk ve model tercihlerine göre seçim yapabilirler.

Eski zamanlarda yazma modelleri desen ve renk açısından kadınlara fazla seçenek sunmaz iken teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar desteği ile birçok renk ve desen alternatifi Yazma kendi arasında birçok farklı çeşidi barındırır. Renk ve desen açısından oldukça zengin bir ürün skalasına sahip yazma modelleri içinde desenli ve düz yazma çeşitlerinin yanında dikişli ve dikişsiz yazma olarak iki grup da bulunmaktadır.

Yazma aynı zamanda tülbent ismiyle kullanılsa da yazma ve tülbent desenleri ve kumaşları bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Tülbent ve yazma modelleri birbirinden hem boyut hem de kumaş kalınlığı açısından farklılaşmaktadır. Yazma çeşitleri, tülbent modellerine göre daha geniş ve desenleri yörelere özgüdür.

Yazma Çeşitleri Nelerdir?

Kadınların en favori tuhafiye ürünler arasında bulunan yazma çeşitleri birbirinden farklı zevklere sahip her yaştan kadına hitap eder. Genç kadınlar daha çok düz yazma modellerini aksesuar olarak kullanırken yaş almış kadınlar başlarını kapatmak için günlük giyim ve ibadetleri için kullanır.

● düz yazma modelleri

● desenli yazma modelleri

● dikişsiz yazma modelleri

● dikişli yazma modelleri

Yazma çeşitleri arasında desenli yazma modelleri genellikle daha yaygın olarak kadınlara sunulsa da desensiz tek bir renk ve beyaz renkten üretilen düz yazma modelleri oldukça revaçtadır. Düz yazma ve dikişsiz yazma modelleri iğne oyası kullanılarak çeşitli şekillerde süslenir ve kadınların yeteneklerini sergilemesine fırsat verir.

Düz yazma modelleri özellikle son yıllarda yazma modellerini aksesuar olarak kullanan kadınlar arasında bir hayli popüler olmuştur. Farklı renklerde ve dokularda yazma çeşitleri farklı kombinler üzerine tercih edilebilir.

Yazma çeşitleri yörelere göre değişmesi ile dikkat çeker. Her bir yörenin kendine ait yazma çeşidi bulunmaktadır. Yöresel bölgelerin yazma çeşitleri genel itibariyle kendiliğinden hazır olarak satılsa da dikişsiz yazma çeşitleri de kadınların aradığı yazma türlerindendir. Dikişsiz yazma modelleri yöresel şekillerde süslenerek bayram ve düğünlerde giyilir.

Yazma Çeşitleri Birbirinden Nasıl Ayrılır?

Tuhafiye ürünleri arasında birçok yazma, tülbent, tül ve benzeri kumaş türleri olsa da yazma modelleri hem bunlardan hem de kendi aralarında ayrılmaktadır. Ancak bu ayrım büyük farklılıkları beraberinde getirmez.

Yazma modelleri arasında seçim yapacak kadınlar için yazma çeşitleri nasıl farklılaşır, hangi yazma modelleri nasıl anlaşılır biraz daha yakından bakmakta fayda var. Yazma çeşitleri hangi kriterlere göre birbirinden ayrılır bir bakalım;

● Kullanılan kumaş

● Desenli veya desensiz olması

● Boyut

● Dikişli ya da dikişsiz yazma olması

gibi kriterler dolayısıyla yazma modelleri birbirinden ayrılmaktadır. Yazma modellerinin aynı zamanda yöreden yöreye değiştiğini de söylemiştik, dolayısıyla bir diğer farklılık yaratan kıstas da yazma kullanılan yöredir.

İhtiyacınıza en uygun ve en iyi fiyatlarla yazma çeşitleri Simisso’da! Eğer siz de günlük kullanımlarınız ve süsleriniz için dikişsiz yazma, düz yazma arıyorsanız en iyi kaliteden üretilmiş Simisso yazma modellerini tercih edebilir ve yazma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yazma Fiyatları

Birbirinden farkı yazma türleri bulunan tuhafiye ürünlerinde yazma çeşitleri özelliklerine göre farklı fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Yazma fiyatları kadınların seçtiği modele yani kadınların zevk ve ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Düz yazma modelleri ile oyalı yazma ve işlemeli yazma modelleri aynı ücretler ile sunulmaz. Kimi zaman hazır halde dikişli ve oyalı yazmalar tercih edilse de boncuk ve kenarlıklar ile süslenmiş hazır yazmalar da satın alınabilir. Özellikle düz yazma modelleri kadınlar tarafından kenar işlemesi yapmak için tercih edilmektedir, yazma fiyatları da buna göre belirlenmektedir.

En kaliteli kumaşlardan yapılar yama modellerini en uygun fiyatlar ile Simisso’da bulabilir ve düz yazma çeşitleri arasından seçim yaparak istediğiniz modelde bir oya modeli ile yazmanızı işleyebilirsiniz.

Düz Yazma ile Neler Yapılabilir?

Kadınların en çok tercih ettiği yazma çeşitleri arasında bulunan düz yazma modelleri farklı kullanım alanlarına sahiptir. Kadınlar, seçtikleri yazma modelleri üzerine istedikleri süslemeleri yapabilirler. Bunun için başörtüsü aksesuarları arasından zevklerine uygun olanları seçerek düz yazma çeşitleri üzerinde süsleme yapabilirler. Başörtüsü aksesuarları arasında pul, boncuk, iplik gibi çeşitli tuhafiye ürünleri bulunmaktadır.

Düz yazma ile yapılabilecekler arasında yalnızca baş ya da boyun aksesuarı olarak kullanmak bulunmaz. Aynı zamanda geleneksel bir yönü olan düz yazma modelleri süslemelerin ardından gelinlerin çeyizlerine koyulabilir ve saklanabilir.

Düz yazma çeşitleri iğne oyası ile süslenirken dikkat edilmesi gereken kriterler de bulunmaktadır. Özellikle çeyizlik ve özel günlerde kullanım için saklanan düz yazma çeşitleri büyük bir özenle işlenir. Bunun için yazma rengi ile uyumlu bir iplik ile seçilen dikişsiz yazma, kenarlarından doğru iğne oyası ile işlenir. Kadınların en çok dikkat ettiği noktalar arasında ise bu işlemelerin özenli ve detaylı olması bulunmaktadır.

Yazmalar yalnızca çeyizlik kullanım için değil son dönemde özellikle moda akımı olarak da kullanılmaktadır. Dikişsiz yazmaları kadınlar kendileri oya ile işler ve bunları çeşitli başörtüsü aksesuarları ile kullanır.

Dikişsiz Yazma Nedir, Neden Tercih Edilir?

Dikişsiz yazma, kadıların tercihleri aralarında ilk sıralarda yer almaktadır. Baskılı yazma ya da baskısız yazma modelleri bulunmaktadır. Dikişsiz yazma tercih eden kadınlar genellikle oya işlemelerini kendileri yapmak için bu tarz dikişsiz yazma çeşitlerini tercih ederler.

Dikişsiz Yazma Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Dikişsiz yazma modelleri de diğer yazma modelleri gibi genellikle baş örtüsü olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Dikişsiz yazma modellerinin kullanım alanı oldukça geniştir ve ulaşılabilmesi de kolaydır. Düz yazma modelleri gibi kadınlar zevk ve ihtiyaçlarına göre bunlar arasından seçim yapabilir. Genel olarak dikişsiz yazma modelleri çeyizlere konulmaz. Dikişsiz yazma nerelerde kullanılır sorusuna da bir cevap verelim…

Çeyizlerde kullanılması için kenarları oyalar ile süslenmiş ve dikiş ile üzerinden geçilmiş yazma modelleri tercih edilir. Dikişsiz yazma aslında el işleriyle uğraşan kadınlar tarafından tercih edilir, hazır oyalı almak istemeyen kadınlar dikişsiz yazma modellerinin kenarlarını kendileri istedikleri gibi örnek bularak işlemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.