sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

TESPİH İPİ ÇEŞİTLERİ

Varlığı 7. yüzyıla dayanan tespihin ilk kalıntıları Mısır'da bulundu. Hristiyan keşişler tarafından kullanıldığı düşünülen tespihin bizim kültürümüze ise İslam'da halifeliğin ilk zamanlarında geldiği sanılıyor. Dini vecibelerin yerine getirilirken hesap tutma ihtiyacı ile kullanılan tespih, en çok din alanında kullanıldığını söyleyebiliriz. 11, 33 ya da 99 taneli tespihler Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. Namazı tamamlayıcı bir ayrıntı olarak adlandırılan tespih, o günlerden bu güne ''tespih çekmek'' deyimiyle kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Basit el hareketleriyle sallanan ya da sayılan, bazı erkeklerin elinden düşürmediği tespih, stres azaltıcı bir etkiye de sahip olduğu belirtiliyor. Günümüzde stresti azaltmak için, aksesuar olarak ya da dine hizmet ederek zikir çekmek için kullanılan tespihlerin bundan çok çok eski seneler öncesinde farklı kimlikleri bulunmaktaydı. İslamın ilk dönemlerinde kültürümüzde yer edinen tespih, Osmanlı döneminde özel taşlarla dizilerek, tespihin sahibinin hangi mesleği yaptığı biliniyordu. Mesela hekimler için kuka tespih bir imza gibiydi. Mikrop öldürücü etkisi sayesinde hekimler kuka tespihi tercih etmekteydi. Deve kemiğinden dizilen tespihler ise tüccarlar veya keyvansaraylar tarafından kullanılıyordu. Din işlerinde çekilen tespih taşları oldukça iri ve adet olarak fazlaydı. Dizilen taşlara layık tespih ipleri, kendilerini belli eden imameler, hepsi büyük bir kültür oluşturdu. Tespih Kültürü.

Tespih İpi

Tespih yapımında kullanılan başlıca malzemeler, tespihin dizileceği iplik, tespih boncuğu ve imame. Kolayca alışkanlık haline gelebilen tespih çekme eylemi, kaliteli bir tespih ile taçlanmak ister. Kullanılan malzemelerin kalitesi, tespihin kolay kolay yıpranmamasını sağlar. Kullandığımız her eşyanın muhakkak bir yıpranma payı vardır fakat konu tespih olunca kullanılan malzemeler konusunda biraz daha ihtiyatlı olmak gerekiyor. Kaliteli taşlarla bezenmiş tespihinize uygun olmayan bir tespih ipi tercih ederseniz, kopma ihtimali kaçınılmaz olacaktır. Kopan tespihinizden düşen boncukları hele ki kalabalık bir yerdeyseniz, toplamanız pek zor olacaktır. Böylelikle size tespih yapımındaki yegane önerimiz kaliteli tespih ipi kullanmanız olacaktır. Sitemizde, dayanıklı ve sağlam bir ip olan tespih ipini bulabilirsiniz. %100 naylondan üretilen tespih ipleri 10 metre uzunluğundadır. Dilerseniz tespih yapımında çift katlı da kullanabilirsiniz. Çift katlı tespih ipi kullanımında daha uzun ömürlü olacağını bilmenizi isteriz. Uygun fiyatlı tespih ipi için sitemizi ziyaret edebilir, güvenli ödeme sistemleriyle siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Tespih ipini dilerseniz takı tasarım işinde de kullanabilirsiniz. Dilediğiniz kolye yapımında, bileklik yapımında kullanabileceğiniz gibi küpe yapımında da kullanabilirsiniz. Bileklik yapımı için de tercih edilen tespih ipini en uygun fiyatıyla sitemizden temin edebilirsiniz.

Tesbih İpi Çeşitleri

Tespihleri genel olarak iki gruba ayırabiliriz. Kullanmak için ve koleksiyon için. El sanatı haline gelen tespih yapımı alanında kendi ustalarını da barındırmaktadır. Birbirinden farklı malzemelerle üretilen tespih çeşitlerinden biraz bahsetmek isteriz. Farklı malzemeler şu şekilde; ağaç menşeili boncuklar, fosil taşlar, değerli taşlar, yarı değerli taşlar ve hayvanlardan elde edilen taşlar. Her biri farklı özelliklere sahip olan bu taşlardan en çok, fosil taş grubundan olan oltu taşı tercih edilmektedir. Kullanıldıkça parlayan oltu taşıyla yapılan tespihler, kaliteli bir tespih ipiyle ödüllendirilirse dilerseniz uzun süreli bir kullanım, dilerseniz koleksiyonluk bir tespihe sahip olabilirsiniz. Ahşap menşeili tespihler ise kullanıldıkça koyulaşan bir yapıya sahiptir, koyulaşırken de parlar. Tespih çekmeyi seven erkeklerin favorilerinden olan ahşap menşeili tespih, tespih kültüründe kesinlikle özel bir yere sahip. Rengiyle göz kamaştıran kehribar taşıyla dizilen tespihler ise çekildikçe koyulaşır. Fakat kehribar taşı yıllar içinde koyulaşır, bu durum onun değerini daha da katlar.

Tesbih İpi Fiyatları

Tesbih iplerini en uygun fiyata sitemizden temin edebilirsiniz.Doğal taşlarla yapılan tespihlerin ip ömrünün biraz daha kısa olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi, doğal taşların keskin ve ağır olmasıdır. Kehribar tespihlerde ve kuka tespihlerde bu durum pek de söz konusu değildir. Tespihinizin ömrünün daha uzun olmasını istiyorsanız, tespihe haşin davranılmamalı ve sallanmamalıdır. Kullanılan doğal taşların, taşa göre farklı faydaları ve yaydığı enerjiler vardır. Bu durumun da etkisiyle doğal taştan tespih ipine dizilen tespihler daha çok tercih edilmektedir. Doğal taşlarla dizeceğiniz tespihiniz için, tespih ipinizi iki kat kullanabileceğiniz gibi dilerseniz misina ipi de kullanabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki, iki kat tespih ipiyle dizdiğiniz tespihiniz daha sağlam ve dayanıklı olacaktır.İstediğiniz tesbih ipleri sitemizde sizlerle.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.